ZLOT 2016

01-09.09. KARPACZ OMEGA NA SZLAKACH GÓR KARKONOSKICH

Zamieszkaliśmy w wypoczynkowym ośrodku  AGAWA w Karpaczu z najpiękniejszych karkonoskich miast. Udział wżęło  49 uczestników. W czasie zlotu uczestnicy z przewodnikiem wędrowali po szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pierwszego dnia powędrowaliśmy do Karpacza Górnego gdzie zwiedziliśmy najpierw Średniowieczną drewnianą Świątynię Wang stanowiącą największą atrakcję Karkonoszy. Z stamtąd powędrowaliśmy szlakiem w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Wieczorem po kolacji przy ognisku odbyło się integracyjne spotkanie zapoznawcze, .na którym śpiewaliśmy piosenki turystyczne przy dźwiękach gitary.

Czwartego dnia pojechaliśmy do Jagniątkowa z którego szlakiem powędrowaliśmy na Śnieżne Kotły a stamtąd na Średnią Kopę. Podczas wędrowania mieliśmy niesamowite widoki przyrodnicze.

Drugiego dnia powędrowaliśmy z Kowar  niebieskim szlakiem na Przełęczy Okraj i Sowią Podczas wędrowania podziwialiśmy niesamowite widoki dzikiej górskiej przyrody.

Piątego dnia pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby. Stamtąd szlakiem powędrowaliśmy na Złote Tarasy i Wodospad Szklarkę i w górę dalej do Wąwozu Kamieńczyka, gdzie znajduje się najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy (846m n.p.m).

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Jeleniej Góry na Art & Glass Festiwal. Była to okazja zobaczenia obróbki szkła artystycznego i warsztatów odlewniczych z brązu i aluminium, i wiele innych pokazów rzemieślniczych. Potem zwiedziliśmy zabytki uroczego miasta. Kilku osobowa grupa powędrowała na Sokołówkę. Po drodze zwiedziła Pałac w Łomnicy.

Szóstego dnia nadszedł czas zdobycia Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższego szczytu pasma Sudeckiego. Pojechaliśmy na szlaki turystyczne. Jedna grupa powędrowała szlakiem przez schronisko Łomniczki a druga szlakiem od Św. Wang, a pozostała grupa dobrze sprawnie fizyczne z przewodnikiem Powędrowała z Karpacza Dolnego trudniejszym czarnym szlakiem na Śnieżkę. Z Karpacza słabsza grupa wjechała wyciągiem. Wszystkie grupy miały niesamowite widoki podczas wędrówki i spotkały się przy Schronisku Dom Śląski leżącym na Śląskim Grzbiecie, na tak zwanej Równie. Większość uczestników zdobyła Śnieżkę.

Poprzez wędrowanie po górskich szlakach w okrasie pięknego babiego lata beneficjenci mogli pogłębić wiedzę turystyczną i krajoznawczą, którą mogli wykazać w konkursie z wiedzy o Ziemi Sudeckiej podczas integracyjne spotkanie pożegnalne przy ognisku.W czasie Zlotu w ramach rehabilitacji uczestnicy korzystali z nawigatorów i oprzyrządowania rehabilitacyjnego w czasie wędrowania z kijkami trekingowymi w tandemie z wolontariuszem Poprzez wędrowanie po górskich szlakach w okrasie pięknego babiego lata beneficjenci mogli pogłębić wiedzę turystyczną i krajoznawczą. Siódmego dnia pożegnanie z górami i rozjazd uczestników do domów.