WETLINA_01-08.09.2014

BIESZCZADY

 

Siedmiodniowy Ogólnopolski Zlot Turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Białej Laski Odbył się we wrześniu 2014 r. w Bieszczadach, w pięknie położonej miejscowości górskiej Wetlinie. Udział wzięło 55 uczestników

01.09.2014 – Uczestnicy zlotu do WETLINY przyjechali w godz. popołudniowych. Po  kolacji odbyło się zebranie informacyjne, na którym uczestnicy dowiedzieli się o planach zajęć na najbliższe dni zlotu.

02.09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem busami podjechali na szlak żółty na Przełęcz Wyżną powędrowali na Połoninę Wetlińską, która jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Szlak żółty z przełęczy Wyżnej lub czarny z Górnej Wetlinkiej to najkrótsza możliwość wejścia. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza „Połonina Wielińska” Około godziny 16 uczestnicy wrócili busami do ośrodka.
03. 09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem busami podjechali do Soliny, Zwiedzili zaporę solińską jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości a także całych Bieszczadów w ich granicach turystycznych ” Około godziny 16 uczestnicy wrócili busami do ośrodka. Po obiadokolacji odbył się integracyjny wieczorek przy ognisku Uczestnicy śpiewali piosenki turystyczne.
04.09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem busami podjechali do szlaku na szczyt Smerka (1222). Uczestnicy udali się z przewodnikiem szlakiem żółty na Przełęcz Orłowicza skąd część grupy weszła szlakiem czerwony wokół którego biegną równolegle ścieżki przyrodnicze „Suche rzeki – Smerek” Niemal w całości jest jedną z najczęściej przemierzanych tras w Bieszczadach, prowadzącą przez cały grzbiet główny Połoniny Wielińskiej. Wszyscy wrócili szlakiem od strony Zatwarnicy ośrodka. Po kolacji czas wonny spędzili na śpiewaniu piosenek, gry w szachy i warcaby.
05.09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem wyjechali busami do Ustrzyk Górnych skąd szlakiem powędrowali na Tarnicę. Bardzo ciekawy widokowo odcinek szlaku czerwonego rozpoczynający się u wylotu doliny Terebowckiej. Punktem kulminacyjnym był najwyższy punkt Szerokiego Wierchu – Tarniczka, skąd można dojść na Tarnicę, najwyższy szczyt Bieszczad. Około godziny 16 uczestnicy wrócili busami do ośrodka.
06.09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem wyjechali busami do Brzegów Górnych skąd szlakiem czerwony powędrowali, na Połoninę Caryńską. Około godziny 16 uczestnicy wrócili busami do ośrodka. Po obiadokolacji beneficjenci czas wolny spędzili na przygotowywaniu się do konkursu o Ziemi Bieszczadzkiej
07.09.2014 – O godz. 10 uczestnicy z przewodnikiem poszli na Okrąglik. Wyruszamy ze Strzebowisk, przechodzimy całą wieś, aż do granicy lasu i dochodzimy do celu. Około godziny 16 uczestnicy wrócili do ośrodka. Po obiadokolacji odbył się integracyjny wieczorek pożegnalny. Przy ognisku organizator przeprowadził konkurs z wiedzy o Ziemi Bieszczadzkiej. Ostatni wieczór upłynął nam w przyjemnej atmosferze, przy dźwiękach gitary śpiewaliśmy piosenki turystyczne.
08.09.2014 Po śniadaniu grupa udała się na ostatni spacer po pięknej okolicy (osoby niewidome część z urządzeniami nawigacyjnymi, inna w tandemie z przewodnikiem przy pomocy oprzyrządowania rehabilitacyjnego) Po obiedzie uczestnicy rozjechali się do domów.