Siedmiodniowy Ogólnopolski Zlot Turystyczny z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Białej Laski – odbył się w dniach 04-11.09.2017 r. w podhalańskiej wsi Murzasichle, położonej w województwie małopolskim na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską, o charakterze letniskowo-wypoczynkowym. W Zlocie udział wżęło 52 uczestników.
04.09.2017 – uczestnicy zlotu przyjechali do ośrodka U Teklorza w Murzasichlu w godzinach południowych na obiad. O godz. 19:00 kolacja, po której odbyło się zebranie uczestników z koordynatorem projektu, który poinformował o planach związanych ze zlotem. Ze względu na różny wiek, jak i kondycję fizyczną koordynator podzielił uczestników na 2 grupy. Rozdał ankiety beneficjentom w celu zdobycia ich opinii na temat zorganizowanego zlotu dla celów PFRON-u.
05.09.2017 – O 09:00 pojechaliśmy autokarem z przewodnikiem do Zakopanego pod Wielką Krokwie skąd szlakiem pod reglami, przeszliśmy wzdłuż Białego Potoku, płynącego w skałach wapiennych. Żłobi on głębokie koryto z licznymi progami skalnymi, małymi wodospadami i zagłębieniami krystalicznej wody do Doliny Białego. Po trasie podziwialiśmy piękny krajobrazy. Na końcu doliny doszliśmy do urokliwego wodospadu. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej w kierunku Doliny Strążyskiej i Sarniej Skałki, stamtąd podziwialiśmy wspaniały widok na Giewont, Tatry Wysokie i oczywiście Zakopane. O godzinie 17:30 powróciliśmy do ośrodka na obiadokolacja. 20-21:00 w ramach integracji przy ognisku śpiewaliśmy piosenki turystyczne.

06.09.2017 – O 09:00 pojechaliśmy autokarem z przewodnikiem na zachód od Zakopanego na szlak do Doliny Kościeliskiej. Jest to druga co do wielkości tatrzańska dolina ciągnąca się od podnóża Tatr aż po ich główną grań. Cały czas szliśmy zielonym szlakiem podziwiając bogactwa przyrodnicze, takie jak wspaniałe formacje skał wapiennych w dolnej części i towarzyszące im mroczne jaskinie. Końcowym punktem naszej wędrówki było schroniska na Hali Ornak. Tam część grupy odpoczęła przed powrotem, a inna część grupy z poszła dalej z przewodnikiem szlakiem czarnym na Smreczyński Staw z nad którego rozciąga się przepiękny widok w stronę głównej grani Tatr. Otoczenie stawu to rezerwat ochrony ścisłej przyrody. Wszyscy spotkaliśmy się przy autokarze i w drodze powrotnej do ośrodka na obiadokolację zwiedziliśmy piękne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o wspaniałej architekturze połączonej z tradycyjnym góralskim rzemiosłem artystycznym.
07.09.2017 – O 09:00 względu na pochmurną pogodę pojechaliśmy autokarem z przewodnikiem do Zakopanego. Najpierw zwiedziliśmy muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego poświęconego Tatrom i Podhalu. Zwiedziliśmy eksponaty dotyczące zarówno przyrody Tatr, jak również historii osadnictwa, przemysłu, turystyki, sportu, polityki i życia codziennego w Zakopanem i okolicach. Później zwiedziliśmy Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Nazwa wywodzi się od góralskiego słowa “brzyzek”, określającego skrawek gruntu na brzegu posiadłości i nazwiska Pęksa. Malowniczo położony na początku zakopiańskiej starówki – ulicy Kościeliskiej, opodal Starego Kościoła parafialnego Zakopanego, nie daleko Krupówek. Cechuje się małą powierzchnią. Zadbane nagrobki, piękny zabytkowy kościółek. Część grupy szlakiem weszła na Gubałówkę, z której rozciągała się piękna panorama Tatr, reszta miała czas wolny. O 17:30 powróciliśmy do ośrodka na obiadokolacja, po której mieliśmy spotkanie z miejscowym gawędziarzem w izbie regionalnej. Prelekcje prowadzone przez Adama Gąsienicę odbywają się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i stroju przeplatane są prezentacją instrumentów oraz humorem góralskim. Ilustrację do opowieści stanowią bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów oraz instrumentów regionalnych. Dopełnieniem opowieści jest prezentacja multimedialna, której pierwsza część zawiera stare fotografie, przedstawiające historię Zakopanego i okolic oraz postaci związane z regionem. Druga z kolei prezentuje panoramy tatrzańskie i jest jakby krótką wycieczką po górach z zaznaczeniem ciekawych szlaków, fauny i flory Tatr.
08.09.2017 – O 09:00 pojechaliśmy z przewodnikiem na szlak Doliny Chochołowskiej, który rozpoczyna się od Siwej Polany i jest najdłuższą, największą i najdalej na zachód wysuniętą doliną leżącą w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W górnej części dolina rozgałęzia się na trzy doliny – Dolinę Starorobociańską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Chochołowską Wyżnią. Na terenie doliny znajduje się sporo zabytkowych zabudowań pasterskich. Na końcu doliny Chochołowskiej dotarliśmy do największego, tatrzańskiego schroniska stojącego na wysokości 1148 m n.p.m. O 17:00 powrót do ośrodka 17:30 – obiadokolacja
09.09.2017 – O 09:00 pojechaliśmy autokarem z przewodnikiem na szlak w kierunku Palenicy Białczyńskiej. Stamtąd leśną utwardzoną drogą. dotarliśmy do Sanktuarium im. Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówce, którą zwiedziliśmy. Często odwiedzana była przez Papieża Jana Pawła II, Stamtąd w górę poszliśmy na malowniczą Rusinowa Polanę Obecnie na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec w ilości ok. 200 zwierząt. Kilku osobowa grupa ruszyła z przewodnikiem szlakiem na Gęsią Szyję. Wróciliśmy tą samą drogą do parkingu nieopodal Zasadni, skąd powróciliśmy do ośrodka na obiadokolację. Na koniec zlotu koordynator zorganizuje spotkanie integracyjne przy ognisku: przeprowadzi konkurs z wiedzy o regionie, później wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary.
10.09.2017 – O 09:00 kilku osobowa grupa pojechała do Murowanica na zielony szlak aby dostać się na górę Nosal. Grupa niemal od razu rozpoczynała stosunkowo ciężką i mozolną wędrówkę stromym zboczem po charakterystycznych “schodkach” Przechodziła obok kolejnych fascynujących i ciekawych formacji skalnych. Z Nosala odsłaniał się malowniczy krajobraz polskich Tatr. Po zejściu kierowała się szlakiem zielonym, na kolejną górę Wielką Kopienice, który przemienił się w kamienne schody. Po około godzinie dotarła na szczyt, z którego roztaczała się znakomita panorama Tatr Wysokich. Grupa zeszła szlakiem w kierunku Kużnic i powróciła do ośrodka. Pozostała grupa poszła do Poronina i Małego Cichego, gdzie zwiedziła ośrodek sportów O godzinie 17:30 wszyscy spotkali się na obiadokolacji. 20-21 wspólny spacer po okolicy Murzasichle
Każdego dnia Zlotu w godzinach 18:00-19:30 odbywała się nauka poruszania osób niewidomych z kijkami krakingowymi w tandemie z przewodnikiem przy pomocy oprzyrządowania rehabilitacyjnego, oraz nauka obsługi nawigatora. Pozostali mieli czas wolny, który wykorzystywali na grę w warcaby i szachy
11.09.2017- 08:00-śniadanie rozjazd uczestników