KARPACZ_01-08.09.2016

GALERIA ZDJĘĆ ZE ZLOTU

 Ogólnopolskiego Zlotu Turystycznego z okazji Światowego Dnia Turystyki i Dnia Białej Laski odbył się w dniach 01-08.09.2016 w najpiękniejszym karkonoskim mieście KARPACZU. Odwiedzany jest przede wszystkim ze względu na malownicze położenie u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Oferuje turystom niezliczone możliwości spędzenia wolnego czasu – kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych dla turystyki pieszej.
01.09.2016 Przyjazd uczestników zlotu do Karpacza w godz. popołudniowych. Po kolacji koordynator zorganizował zebranie informacyjne, na którym uczestnicy dowiedzieli się o planach zajęć na najbliższe dni zlotu. Koordynator podzielił beneficjentów na grupy biorąc pod uwagę wiek, stopień widzenia i sprawność fizyczną. Grupami tymi opiekowali się wolontariusze Potem odbył się wspólny spacer po Karpaczu.
02.09.2016 o 09:00 uczestnicy z przewodnikiem busami podjechali do Karpacza Górnego na zaplanowany szlak. Najpierw grupa zwiedziła Średniowieczną drewnianą Świątynię Wong położona na wys. 885 m n.p.m, stanowiącą największą atrakcje Karkonoszy. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Buk, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Obok kościółka znajduje się plebania parafii ewangelicko-augsburskiej, cmentarz przykościelny i epitafium hrabiny Fryderyki von Reden. Z stamtąd grupa 23 osobowa poszła płatny szlakiem żółtym w kierunku schronisk Druga grupa 17 osobowa z przewodnikiem poszła bardziej trudniejszym szlakiem czarnym Po powrocie o 17: 00 obiad. 20:00. kolacja, na której koordynator poinformował uczestników o zaplanowanej wycieczce na Przełęcz Okraj . Po kolacji przy ognisku odbyło się integracyjno-zapoznawcze spotkanie, Uczestnicy śpiewali piosenki turystyczne przy dźwiękach gitary.
03. 09.2016 o 09:00 grupa z przewodnikiem busami pojechała do Kowar na niebieski szlak do Przełęczy Okraj, która stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych we wschodnich Karkonoszach. Można nimi pójść, praktycznie w każdym kierunku Podczas wchodzenia na szczyt Przełęczy jak i na samej jej górze oraz dalszej wędrówce na przełęcz Sowia. Grupa nasza miała niesamowite widoki, Na miejsce dostaliśmy się w 4 godziny Zejście szlakiem w dół i powrót do ośrodka zajęło nam 4 godz. Na kolacji na której koordynator poinformował uczestników, że 4 września 2016 r. w ramach dni Jeleniej Górze odbędzie się “Art & Glass Festiwal” czyli polsko-czeski jarmark sztuki i szkła.
04.09.2016 o 09:00 grupa z przewodnikiem wyjechała autokarem do Jeleniej Góry Art & Glass Festiwal. W programie przewidziano pokazy obróbki szkła nad palnikiem, wypału ceramiki raku oraz kamionki i porcelany, wytwarzania biżuterii z możliwością zakupu, wykonywania mozaiki szklanej, wydmuchiwania szkła przy przenośnym piecu szklarskim, pokazów i warsztatów odlewniczych z brązu i aluminium, produkcji koralików i wiele innych pokazów rzemieślniczych. była to okazja zobaczenia wyrobów szkła artystycznego. Uczestnicy zobaczyli w jaki sposób powstają piękne wyroby ze szkła oraz zwiedzali zabytki uroczego miasta. Dziewięcioosobowa grupa udała się na Sokołówkę. Po drodze zwiedzili Pałac w Łomnicy O oznaczonej godzinie cała grupa udała się z powrotem autokarem do Karpacza. Na kolacji koordynator poinformował uczestników o zaplanowanej wycieczce na Śnieżne Kotły i Średnią Kopę Po kolacji uczestnicy udali się na wspólny spacer po Karpaczu.
05.09.2016 o 09:00 grupa z przewodnikiem wyjechała busami do Jagniątkowa, stamtąd poszła szlakiem turystyczny na Śnieżne Kotły. Grupa nasza miała niesamowite widoki. Stamtąd dalej szlakiem powędrowała na Średnią Kopę – wznosi się na północno-wschodnim krańcu Równi pod Śnieżką. Zejście szlakiem w dół i powrót busami do ośrodka na obiad. Po kolacji czas wolny uczestnicy spędzali na grze w warcaby, śpiewaniu piosenek turystycznych przy akompaniamencie gitary.
06.09.2016 o 09:00 grupa z przewodnikiem wyjechała busami do Szklarskiej Poręby, skąd szlakiem turystycznym udaliśmy się na Złote Taras i Wodospad Szklarka. 11osobowa grupa dalej poszła szlakiem na Kamieńczyk – najwyższy (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z Progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30m wysokości, a szerokość do 4m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje jaskinia „Złota Jama”. Przy schronisku „Kamieńczyk” grupa pożywiła się i powróciła do pozostałej grupy. Wszyscy busami powróciliśmy do ośrodka. Mniej sprawna grupa 5 osobowa pojechała do Kowarach zwiedzić muzeum miniatur. Po obiedzie grupa z 4 wolontariuszami poszła do Muzeum Sportu i Turystyki.

07.09.2016 No i nadszedł czas zdobycia Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższej góry w Karkonoszach i jednocześnie w całych Sudetach. O godzinie 09:00 uczestnicy z przewodnikiem z Karpacza 15 osobowa grupa dobrze sprawnie fizyczne z przewodnikiem turystycznym poszli trudniejszym czarnym szlakiem na Śnieżkę. Słabsza 9 osobowa grupa wjechała wyciągiem. Pozostali wyjechali busami na szlaki turystyczne. 15 osób poszło płatnym szlakiem przez schronisko Łomniczki a 10 osobowa szlakiem od Św. Wang. Wszystkie grupy miały niesamowite widoki podczas wędrówki i spotkały się przy Schronisku Dom Śląski leżącym na Śląskim Grzbiecie, na tak zwanej Równie Większość uczestników zdobyła największy szczyt Sudetów Śnieżkę (1602npm). Część osób zjechała wyciągiem do Karpacza. Reszta zeszła szlakiem do Św. Wang i wróciła do ośrodka na obiad Po kolacji Koordynator zaprosił uczestników na integracyjne spotkanie przy ognisku: przeprowadził konkurs z wiedzy o Ziemi Sudeckiej. Później wszyscy śpiewali piosenek turystycznych przy akompaniamencie gitary. Na koniec zebrał od uczestników ankiety. 08.09.2016 08: 00 śniadanie i rozjazd uczestników do domu.
Każdego dnia w godzinach 18:00 – 19:00 jedna grupa uczyła się poruszania za pomocą urządzeń nawigacyjnych dla osób niewidomych inna poruszania się z kijkami krekingowymi w tandemie z wolontariuszem przy pomocy oprzyrządowania rehabilitacyjnego.